• Numune Evler Mah. Hastane Üstü Sk. No:13 D:1 Dörtyol/ HATAY
  • +90 326 713 03 02
  • ferromas@ferromas.com.tr
Çiroz Nedir, Çiroz Demir

Çiroz Nedir, Çiroz Demir

Betonarme yapılarda, kolon veya perdelerde kullanılan, karşılıklı düşey donatıları birbirine bağlayan ve mesafeyi sabit tutarak aynı uzaklıkta durmasını sağlayan genellikle S şeklinde olan uçları ters kıvrılmış demireçiroz denir. Es demiri olarak da adlandırılmaktadır.

ÇİROZ NE İŞE YARAR ?

Beton dökümü sırasında veya dökümden sonra, kolon donatılarının birbirine kenetlenmesini sağlar, Depremlerde yatay kuvvetlere karşı koyar, Kolon donatılarını sabit tutarak paspayının mesafesini korur, Etriye serbest açıklığını azaltır. Bu sayede sismik yükler altında etriyelerin burkulması önlenmiş olur. Yanal şişme etkilerine karşı koyar, bombelenmeden kaynaklanan düşey donatı burkulmasını engeller, Bağlı olduğu doğrultudaki kesme kuvvetini karşılar,

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Çiroz ucu 135 derece bükülmelidir. 90 derece olduğu takdirde kenetlenme tam sağlanamaz ve kayması kolaylaşır. Bağlama teli mutlaka bulunmalıdır. Aksi takdirde beton dökülürken pompa etkisi ile dökülebilmektedir. Donatıyı mutlaka dıştan kavramalıdır. Deprem çirozlarının çapı ve aralığı, etriye çap ve aralığı ile aynı olmalıdır. Çirozlar, her iki uçlarında mutlaka boyuna donatıları sarmalıdır. Çirozların seyrek olması durumunda, vibratör çirozlara çaprazlama girer ve titreşim anında daha çok sıkışarak çıkarması imkansız hale gelebilir. Çirozların seyrek olması depremde zayıf bölge oluşmasına neden olur.